Moodle 4.0 wydany!

przez | 20 kwietnia 2022

Nowa wersja/drzewo Moodle zostało upublicznione w dniu dzisiejszym. Wprowadzone zmiany w systemie są gruntowne i dotyczą przeprojektowania wyglądu kursu, nawigacji tak by tworzenie zawartości edukacyjnej było jak najłatwiejsze dla nauczyciela, a dla studenta intuicyjne i łatwe nawigowanie po nim. Moodle 4.0 zawiera od nowa zaprojektowany wygląd, stylizację wizualną oraz pełną responsywność i spójność pomiędzy urządzeniami na których będzie wyświetlany. Zmodyfikowana i uproszczona została nawigacja, wygląd kursu oraz warunki ukończenia i dostępu do materiałów edukacyjnych przez osoby uczące się. Studenci i nauczyciele dostali do dyspozycji nowy, rozwijany i rozszerzalny indeks kursu zawierający informacje o wszelkich zasobach i aktywnościach.

Dodatkowo wydanie Moodle 4.0 zawiera kluczowe, nowe funkcje takie jak wbudowane rozwiązanie do wideokonferencji – BigBlueButton. BigBlueButton jest to system wideokonferencyjny na licencji open source, który umożliwia udostępnianie w czasie rzeczywistym dźwięku, wideo, czatu, slajdów, ekranu, tablicę dla wielu użytkowników, pokoje podgrup, ankiety i emotikony. Darmowy hosting BigBlueButton zintegrowany w Moodle 4.0, oferuje także analitykę udziału użytkowników, umożliwia 60 minut prowadzenia zajęć online dla 25 użytkowników na sesję i możliwość nagrania spotkania na serwerze (nagranie aktywne jest do pobrania przez kolejne 7 dni).

W Moodle 4.0 ulepszone zostały także istniejące moduły tj. quiz; dodane zostały alerty – nauczyciele mają możliwość wysyłania automatycznych powiadomień do osób uczących się; ulepszono raporty, a także dodano nowe przewodniki dla osób rozpoczynających pracę z tą wersją systemu e-learningowego.

Moodle 4.0 przechodzi obecnie audyt dostępności pod kątem standardu WCAG 2.1.

Sam system jest dostępny pod adresem: https://download.moodle.org/releases/latest.

Wszelkie informacje o nowej wersji Moodle 4.0 znajdują się tutaj: https://download.moodle.org/releases/latest oraz pod adresem: https://moodle.com/news/moodle-4-is-here.

Zapraszamy do serwisu demo.moodler.pl na przetestowanie nowej wersji Moodle 4.0.