Nowość – Moodle 4.3

przez | 2023-10-10

Wczorajszy dzień przyniósł pokaźną ilość aktualizacji systemu e-learningowego Moodle (wersje 4.2.3, 4.1.6, 4.0.11, 3.11.17 i 3.9.24) oraz nowe, świeże wydanie 4.3. Z tego wszystkiego najistotniejsza jest najnowsza wersja systemu LMS, czyli 4.3. Moodle 4.3 zawiera ponad 470 poprawek błędów, ulepszeń oraz nowych funkcjonalności. Nowe i ulepszone funkcje systemu Moodle 4.3 to:

  • Postawienie na bezpieczeństwo w nowym Moodle poprzez dodanie uwierzytelniania wieloskładnikowego, a także dodania opcji wyłączających śledzenie dla aplikacji sieciowych YouTube oraz Vimeo.
  • Zmienione karty aktywności w kursach, których wygląd jest od teraz bardziej kompaktowy oraz intuicyjny. Dzięki temu łatwiej zarządza się grupami, ograniczeniami oraz warunkami zakończenia zajęć. Poprawiona została również nawigacja w kursie, dzięki czemu zmniejsza się ilość ekranów przewijanych w dół, a przez to ułatwiona jest nawigacja – docenią to osoby uczące się w Moodle.
  • Zmodyfikowany została nawigacja oraz indeks kursów w systemie (możliwe jest jego rozwinięcie/zwinięcie na stronie kursu). Książka dostała pływające przyciski nawigacyjne.
  • Nauczyciele oraz administrator systemu może teraz ustawić domyślne warunki ukończenia aktywności w kursach.
  • Ulepszone zostało zarządzanie (filtrowanie i wyszukiwanie) pytaniami w bazie testu. Dodana została opcja dostosowania widoku banku pytań.
  • Rozwinięty został konstruktor raportów w Moodle, który w nowej wersji jest uproszczony i wzbogacony w kolejne opcje pozwalające na generowanie raportów.
  • Zmodyfikowano i ulepszono edytor TinyMCS o nowy interfejs użytkownika z uwzględnieniem opcji edycji kodu HTML jak i WYSIWYG.
  • Dodano nową, eksperymentalną funkcjonalność pozwalającą na komunikowanie się w czasie rzeczywistym w trakcie pracy z systemem Moodle. Komunikacja odbywa się dzięki integracji z systemem Matrix Messaging i wprowadza nową jakość w systemie LMS Moodle.

Wszystkie nowe elementy i funkcjonalności Moodle 4.3 można zobaczyć w tym dokumencie: https://moodle.com/news/moodle-lms-4-3-a-leap-forward-in-user-experience-and-efficiency/.

Informacje o nowym wydaniu systemu Moodle 4.3 znajdują się pod adresem: https://moodledev.io/general/releases/4.3, zaś sam system dostępny jest tutaj: https://download.moodle.org/.